1. Pobudzanie przepływu energii przez organizm

Ciało ludzkie jest dynamicznym układem energetycznym, w którym krąży energia życiowa, nazwana przez Chińczyków Qi. Energia ta krąży w organizmie przez system meridianów, czyli kanałów energetycznych. Masaż punktów i receptorów na stopach powoduje usuwanie blokad meridianów i stymuluje swobodny przepływ energii witalnej. Gdy zachwiana jest równowaga organizmu nie funkcjonuje on prawidłowo. Poprzez stymulacje receptorów na stopach wywołana zostaje podświadomo odpowiedź w narządzie, gruczole lub innej tkance, połączonych szlakiem energetycznym z tym specyficznym receptorem. W ten sposób powstaje cała reakcja łańcuchowa, powodująca zmiany fizjologiczne we wszystkich układach organizmu.

  1. Refleksologia jako antidotum na stres

Terapia refleksologiczna pomaga łagodzić niekorzystne działanie stresu na organizm poprzez wprowadzanie go w stan głębokiej relaksacji. Dzięki temu nasz układ nerwowy zaczyna funkcjonować prawidłowo. Każda część ciała jest unerwiona bezpośrednio z określonego poziomu rdzenia kręgowego. Zwiększone napięcie prowadzi do skurczu mięśni przykręgosłupowych. Przypomnij sobie jak sztywne potrafią być nasze barki i kark w wyniku napięć i stresów. W patologicznie napiętych mięśniach kręgosłupa pojawia się ból. Jest to wynik reakcji zakończeń nerwów na ten skurcz. Kiedy napięcie ulega redukcji, mięśnie rozluźniają się . Towarzyszy temu rozluźnienie naczyń krwionośnych i swobodniejsza cyrkulacja krwi w organizmie. Wówczas krew bez przeszkód dostarcza tkankom i narządom tlen i substancje odżywcze, a jednocześnie oczyszcza organizm z toksyn i zanieczyszczeń przemiany materii.

  1. Refleksologia usprawnia funkcjonowanie układu nerwowego

Szlaki po których krążą bodźce nerwowe, to zarówno nerwy, jak i kanały elektryczne. Kiedy szlaki bodźców nerwowych zostaną uszkodzone lub zablokowane, działanie nerwu jest utrudnione. Wędrujące przez nie sygnały przekazywane są wolno i słabo, w związku z czym procesy zachodzące w organizmie przebiegają na niższym od optymalnego poziomie. W tym przypadku refleksologia umożliwia otwarcie i odblokowanie szlaków bodźców nerwowych, pobudzając do działania tysiące zakończeń nerwowych znajdujących się w stopie.

  1. Refleksologia poprawia pracę układu krążenia

Prawidłowe krążenie krwi ma kolosalne znaczenie dla organizmu. Eunice Ingham mówiła: „Krążenie to życie. Zastój to śmierć”. Jeżeli dotarcie krwi do którejkolwiek części ciała zostaje zaburzone, człowiek zaczyna odczuwać różne bóle i dolegliwości. Wszystkie tkanki, aby mogły funkcjonować bez zakłóceń wymagają odpowiedniego zaopatrzenia w krew, która transportuje do komórek tlen i substancje odżywcze oraz usuwa z nich uboczne produkty przemiany materii i toksyny. W procesie tym, naczynia krwionośne nieustannie kurczą się i rozluźniają. Dlatego ich elastyczność jest bardzo ważna dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu.

Długotrwały stres i napięcie doprowadzają do zwężenia naczyń krwionośnych w niektórych odcinkach układu sercowo-naczyniowego, ograniczając w ten sposób dopływ krwi do narządów. Krążenie staje się utrudnione, co powoduje wzrost lub spadek ciśnienia krwi. Zastosowanie refleksologii redukuje stres i napięcie psychofizyczne, powoduje stan głębokiego odprężenia . Efekt ten pozwala na swobodną cyrkulację krwi w układzie krążenia i optymalne zaopatrzenie w nią wszystkich tkanek organizmu.

  1. Pozytywny wpływ refleksoterapii na układ hormonalny

Jeśli układ nerwowy uważa się na „układ elektryczny” organizmu, to gruczoły dokrewne stanowią jego „układ chemiczny”. Układ hormonalny składa się w sieci gruczołów dokrewnych, wydzielających hormony bezpośrednio do krwi. Hormony to niezwykle silne substancje chemiczne, od których zależy funkcjonowanie całego organizmu. Jeżeli którykolwiek z siedmiu głównych gruczołów przestanie prawidłowo pracować, ustaje wydzielanie hormonu, a organizm zostaje wytrącony ze stanu równowagi. Każda tkanka i narząd wewnętrzny są kontrolowane na drodze szeregu reakcji biochemicznych i hormonów krążących w krwioobiegu. Równowaga układu hormonalnego wpływa także na nasze mysli, emocje, a nawet kształtuje osobowość. Refleksologia poprzez swoje techniki stymulacji ma pozytywny wpływ na system wydzielania dokrewnego.

  1. Refleksologia zwalcza ból

Istnieją trzy mechanizmy przeciwbólowego działanie refleksologii stóp:

– zwiększone wydzielanie endorfin po zabiegu refleksologicznym. Organizm ludzki wytwarza własne środki przeciwbólowe, zwane endorfinami. Powstają one w przysadce mózgowej, a ich zadanie polega na blokowanie przesyłanych przez rdzeń kręgowy do mózgu sygnałów bólu. Zabieg refleksologiczny stymuluje mózg do wytwarzania większej ilości endorfin.

– zabieg refleksologiczny zamyka tzn. bramki bólu – w tym przypadku proces łagodzenia bólu polega na tym, że bodźce uciskowe receptorów stóp biegnące w układzie nerwowym tzw. nerwami szybkoprzewodzącymi, hamują przebieg bodźców bólowych z miejsc chorych, które docierają do rdzenia kręgowego tzw. nerwami wolnoprzewodzącymi. W ten sposób impulsacja terapeutyczna stóp powoduje, że organizm zamyka tzw. „bramki bólu” na poziomie rdzenia kręgowego. Proces ten przerywa cykl bólu i skutecznie go uśmierza.

– zabieg refleksologiczny stóp powoduje poprawę ukrwienia tkanek – w związku z tym, jeśli ból narządu spowodowane jest jego niedokrwieniem, to po zabiegu, który poprawia ukrwienie tkanek, a tym samym i dystrybucje tlenu – ból mija, ponieważ komórki otrzymują niezbędny i życiodajny tlen.

  1. Refleksologia usuwa złogi krystaliczne w stopach

W zakończeniach nerwów w stopach mogą gromadzić się krystaliczne złogi powodujące ból podczas zabiegu. Mogą to być osadzone pod skórą złogi wapnia, które powstały przy zakończeniach nerwowych. Nadmiar kwasowości we krwi może też powodować zwiększone odkładanie się wapnia w każdym narządzie organizmu. Złogi te przekształcają się w kryształki kwasu, które utrudniają prawidłowe krążenie krwi.

Stopy są bardziej narażone na tego typu zmiany, co znacznie ogranicza w nich krążenie krwi. Stopy są końcowym odcinkiem krwioobiegu, stąd krew zawraca ku górze pokonując siłę grawitacji. Zastój krwi w stopach utrudnia tę czynność. Oprócz złogów wapniowych, w stopach osadzają się także toksyny. Owe kryształki znajdujące się w tkance podskórnej stóp można „rozbić” i zlikwidować dzięki odpowiedniemu masażowi uciskowemu, a ich pozostałości zostaną usunięte przez krążenie krwi. W tym przypadku refleksologia przyniesie obolałym stopom dużą ulgę i lekkość.

  1. Refleksologia a choroby nieuleczalne

W przypadku chorób termicznych, takich jak nowotwory czy AIDS, refleksologia często nie jest w stanie usunąć ich przyczyn, ale może sprawić, że chory będzie się czuł bardziej komfortowo, a ból będzie łatwiejszy do zniesienia. Zabiegi masażu refleksorycznego stóp w znaczący sposób mogą poprawić ogólny stan pacjenta, pobudzić działanie narządów wydzielniczych, układu oddechowego oraz wspomóc kontrolę nad pęcherzem moczowym i pracą jelit. Z tego punktu widzenia, refleksologia poprawia jakość życia ludzi ciężko chorych.

Z drugiej strony notuje się często sukcesy refleksologów w walce z nowotworami, polegające na cofaniu się procesów nowotworzeni się komórek po serii zabiegów refleksologicznych.

Źródło informacji z materiałów www.refleksoterapia.pl