W moim gabinecie stosuję metodę refleksologii według Inge Dougans.

Refleksologia to nauka o rozmieszczeniu punktów i stref odruchowych m.in. na stopach, twarzy, ich powiązaniu z organizmem oraz o uciskaniu tych stref w celach terapeutycznych. Jest to uznana forma medycyny naturalnej na świecie.

To, co wyróżnia terapię Inge Dougans od innych metod refleksoterapeutycznych, to odwołanie do Tradycyjnej Chińskiej Medycyny, której praktyka powstała kilka tysięcy lat temu. Główna zasada medycyny chińskiej brzmi „Lepiej zapobiegać, niż leczyć”. Jest to ciekawy i skuteczny system, który pozwala diagnozować podstawową przyczynę dolegliwości. Wykorzystanie tej wiedzy podczas refleksoterapii, znacznie zwiększa jej skuteczność.

Inge Dougans rozszerzyła refleksologię o naukę o meridianach. Według medycyny chińskiej, meridiany to szlaki energii Qi, które tworząc sieć cienkich połączeń, odchodzą od narządów wewnętrznych i znajdują swe zakończenie w punktach na powierzchni ciała. Pracując na stopach, uciska się nie tylko receptory refleksoryczne, ale stymuluje również najważniejsze punkty kanałów energetycznych znajdujących się na stopach, czyli meridianów: pęcherza moczowego, nerek, wątroby, pęcherzyka żółciowego, żołądka i śledziony.

Inge Dougans jest autorką wielu znanych prac na temat refleksologii, np. The Complete Illustrated Guide to Reflexology oraz The Big Little Book of Reflexology. Szefuje Międzynarodowej Szkole Refleksologii i Terapii Meridianów z siedzibą w RPA (którą założyła w 1983 r.) i filiami na całym świecie, w tym Wielkiej Brytanii, USA i Australii.