- Refleksologia oparta jest na podstawach naukowych
Refleksologia jest jednocześnie sztuką i nauką. To niezwykle skuteczna forma leczniczego masażu stóp – jedna z podstawowych metod medycyny alternatywnej i komplementarnej. To nauka, ponieważ u jej podstaw leżą badania fizjologiczne i neurologiczne. To również sztuka, gdyż skuteczność jej zabiegów zależy w głównej mierze od umiejętności wykorzystywania przez terapeutę posiadanej wiedzy i doświadczenia.
- Refleksologia jest terapią holistyczną
Termin „holistyczny” pochodzi od greckiego słowa „holos” co oznacza „cały”. Refleksologia jest holistyczną metodą leczenia i traktuje człowieka jako niepodzielną całość, obejmującą ciało, umysł i ducha. Refleksolog nie wyodrębnia choroby i nie leczy jej objawowo. Nie skupia się też na stwarzającym problem narządzie czy układzie, ale rozważa zaistniałą dolegliwość w kontekście całego organizmu.
- Stopy stanowią mikrokosmos organizmu
Na stopach znajdują się receptory odpowiadające wszystkim organom, narządom i częściom ciała. Układ tych receptorów jest analogiczny i podobny jak w ciele człowieka. Dlatego masaż stóp jest kompleksowym zabiegiem i wpływa na całe ciało i wiele dolegliwości.
- Refleksologia wprowadza organizm w stan relaksu
Głęboki relaks umożliwia normalne funkcjonowanie organizmu, który dąży do stanu równowagi fizjologicznej. Refleksologia to skuteczne antidotum na stres. Gdy pacjent jest zrelaksowany, to łatwiej i efektywniej przebiega jego leczenie. Wskutek zabiegu dochodzi do odprężenia i likwidacji napięcia, co oznacza:
– poprawę krążenia płynów ustrojowych
– lepszą dystrybucję składników odżywczych do komórek
– wydajniejsze funkcjonowanie wszystkich narządów organizmu
- Zasada serii zabiegowej
Ta zasada wymaga podkreślenia – pacjent powinien odbyć pełną serię zabiegową (czyli 8-12 zabiegów), nawet w przypadku pojawienia się pierwszych symptomów poprawy zdrowia. Przedwczesne przerywanie zabiegów jest krótkowzroczne, gdyż nie zapewnia trwałej poprawy, a objawy choroby mogą szybko wrócić. W przypadku uzyskania pozytywnych efektów końcowych terapii. Po zakończeniu serii zabiegowej, wskazane jest powtarzanie terapii lub pojedynczych regularnych zabiegów w celu zachowania zdrowia i przeciwdziałania nawrotom choroby.
- Refleksologia nie jest „techniką jednego zabiegu”, a zaleca i uczy zmian stylu życia
Większość chorób ujawnia się dopiero po pewnym czasie. Ich usunięcie również wymaga czasu i cierpliwości, często też zmiany nawyków, diety i trybu życia chorego. Dlatego czasami powrót do zdrowia może być długotrwałym procesem leczniczym. W czasie terapii pacjent zachęcany jest do aktywnej współpracy i wzięcia odpowiedzialności za swoje zdrowie. Refleksolog asystuje pacjentowi podczas procesu terapii przekazując mu niezbędną wiedzę, np. na temat szkodliwości nieprawidłowej diety, sposobów redukowania napięć i stresów. Jednak refleksolog nie zmieni nawyków za pacjenta. Pacjent sam musi wprowadzić do swojego życia pewne zmiany.
- Zabiegi refleksologii stóp przynoszą zdrowie i równowagę organizmu
Celem zabiegów refleksologii jest przywrócenie fizjologicznego stanu równowagi i odzyskanie zdrowia. Tonie refleksolog leczy – organizm leczy się sam. Refleksologia, jako terapia tylko pomaga organizmowi naturalnie i prawidłowo funkcjonować – eliminować toksyny i odblokowywać meridiany. Wszelkie procesy leczenia są dziełem samego organizmu, refleksolog je tylko uaktywnia i stymuluje do działania. Refleksologia korzystnie wpływa na wszystkie trzy poziomy: fizyczny, psychiczny i duchowy.
Źródło informacji z materiałów www.refleksoterapia.pl